K, 28.10.2020

ŠOKEERIV VIDEO ⟩ Vihane publik protestib: miks kompab Netflix lapsporno ääremaid?

«Cuties»

FOTO: Netflix

Vastuoluline prantsuse draama «Cuties» (Migonnes), mis esilinstus mullu mainekal Sundance'i festivalil, šokeeris Netflixi tellijaid, kes nüüd kutsuvad üles voogedastusplatvormi boikoteerima.

Probleemiks on viis, mismoodi filmis on kujutatud lapseealisi tüdrukuid – nii filmis kui ka filmi promovatel materjalidel näidatakse linaloo keskmes olevaid puberteedieelseid tantsijaid väidetavalt ebasündsalt ja liiga seksualiseeritud viisil, vahendab Variety.

Välja vihastatud publik on suutnud juba ka organiseeruda ning loodud on protestialgatus, mis kutsub üles Netflixi tellimust tühistama. Petitsioon on kogunud juba üle 600 000 allkirja.

Tähelepanu väärib, et filmi saadab ilmselgelt ka n-ö kättemaksukampaania ning nii on selle hinne filmikeskkonnas IMDB langenud ebaproportsionaalselt (ja seetõttu ebaõiglaselt) madalale.

Filmi «Cuties» on tabanud madalate hinnete laviin.

FOTO: IMDB

Seda vaatamata asjaolule, et film võitis Sundance'il parima draamarežissööri preemia, kandideeris žüriipreemiale ning leidis tunnustust ka Berliini filmifestivalil, kus see oli nomineeritud kategooriates, mis toovad esile filme, mis vaatavad maailma nn uue põlvkonna pilgu läbi.

Tegu on täispika versiooniga lavastaja samuti Sundance'il tunnustatud lühifilmist «Maman(s)», mis räägib 8-aastasest tüdrukust, kes vihastab oma mitmenaisepidajast isa peale, kui too uue naise nende Pariisi koju toob. Lugu räägib 11-aastasest Amyst, kes liitub tüdrukute tantsugrupiga, mis vaimustub suurte eeskujul twerkimisest, ning asub läbi tantsu avastama omaenda naiselikkust ja seksuaalsust, mässates seejuures oma pere «traditsiooniliste» hoiakute vastu. Filmi keskseks teemaks ongi nn õidepuhkemine tänapäevases ühiskonnas, mis on üleseksualiseeritud, näidates selles üles kasvatate tüdrukute jõudu ja energiat, aga ka haavatavust. 

Kui Netflix on praeguseks juba pahameeletormile ka reageerinud ning vabandanud filmi postrite pärast, siis filmi lavastanud režissöör Maïmouna Doucouré kaitseb oma filmi, öeldes, et tegu on ühiskondliku kommentaariga, mis näitab asju nii, nagu need on. «Tänapäeval näevad tüdrukud oma valikuid väga mustvalgena. Selle filmi mõte ongi võtta see, mis päriselt toimub, tuua see kogu konfliktsuses avalikuks, kuni see paneb pea ringi käima.»  

Film tõstatab probleemi laste seksuaalsest kujutamisest ja laste endi hakkamasaamisest maailmas, mis nende arvates neilt juba varakult seksuaalsust eeldab. Paraku kaasneb sellega mündi teine pool ehk film paratamatult panustab visuaalselt ka ise laste seksuaalsesse kujutamisse. Olgu öeldud, et linaloos leidub veel stseene, mille üksikasjaline kirjeldamine lugeja uudishimu rahuldamiseks oleks samuti laste seksualiseerimisse panustamine.

Vaata klippi filmist, mis annab aimu, millest kära tõusis: