E, 21.09.2020

TREILER ⟩ Draamas «Aadam» tuleb Maroko naisel langetada ränk otsus

«Aadam»

FOTO: A-One Films Estonia

Täna jõuab Eestis kinoekraanidele liigutav draama «Aadam», mis näitab araabia naiste elu ja mõttemaailma uues valguses.

Abla elab Casablancas koos oma 8-aastase tütre Wardaga ja peab kodus tagasihoidlikku pagariäri. Ühel päeval koputab tema uksele Samia, lapseootel noor naine, kes otsib tööd ja elukohta. Ehkki Abla ei taha algul võõrast oma koju lasta, muudab ta peagi meelt. Jääb segaseks, kuidas Samia rasedaks jäi, kuid tema häbi oli piisavalt suur, et põgeneda kodukülast enne, kui tema pere tõe teada saaks. Suurlinna jõudnud Samia peab plaani laps salaja ilmale tuua ja lapsendamisele anda. Pärast Abla sekkumist hakkab Samia järjest kasvav kõht peegeldama ka mõlema naise arengut.

Kammerlik lugu kahe naise valikutest konservatiivses araabia riigis esilinastus mullu Cannes'i filmifestivali kõrvalprogrammis «Un certain regard» ja pälvis kiitvaid hinnanguid kui kindla käega lavastatud kaunis pärl, mis teab täpselt, kuidas vaatajat köita. Tugevad naiskarakterid, kumbki maadlemas oma probleemidega, saavad hakkama leina ja häbitundega, et laulda ülistust emadusele. Maroko esitas selle filmi oma riiki esindama Oscari-konkurentsis.

Stsenaariumi autoriks olnud režissöör Maryam Touzani on seni lavastanud lühifilme ja löönud kaasa oma režissöörist abikaasa Nabil Ayouchi filmide juures. Filmi kahest peaosalisest tuntuim on Ablat kehastav Belgia päritolu Lubna Azabal, kes murdis rahvusvahelisele areenile Denis Villeneuve'i läbimurdefilmiga «Põletus» (Incendies, 2010). Samia rollis Nisrin Erradi on pälvinud oma osatäitmise eest näitlejaauhindu mitmetel filmifestivalidel. Raskusi trotsivatele peaosalistele sekundeerivad meeleolukaid ja humoorikaid vahepalu pakkuvad alati lustlik tüdrukutirts Douae Belkhaouda ja Alba tagasihoidlik kavalerikandidaat Aziz Hattab.

Eelmisel aastal Pimedate Ööde Filmifestivali avanud debüütrežissööri Maryam Touzani draama «Aadam» (Adam, Maroko-Prantsusmaa-Belgia 2019) võlus avagaalale kutsutud publikut oma eksootika ja ehedusega. Nii mõnigi toonane vaataja tunnistas, et poleks festivalikavast osanud välja valida Maroko filmi vallalise raseda naise raskustest ning oli festivalile tänulik tähelepanu juhtimise eest niivõrd liigutavale loole. 

«Aadam» linastub alates 21. augustist kinodes Artis ja Sõprus, Tartu Elektriteatris ja Kuressaare Thule kinos.