T, 27.10.2020

FILMIBUUM ⟩ Pinocchio muinasjutust tuleb lühikese vahega välja kolm uut filmi

«Pinocchio» (1940)

FOTO: Disney

Itaallaste üks kuulsamaid muinasjutte, lugu pika ninaga puunukk Pinocchiost jõuab juba peagi Eestis kinoekraanidele Itaalia koguperefilmis «Pinocchio seiklused» (Pinocchio). Ent mitte ainult – päris poisiks saada soovivast puunukust rääkivast muinasloost on lähiajal välja tulemas veel lausa kaks filmi.

Tänaseks juba kinoekraanidele jõudnud Itaalia filmi lavastas «Gomorrah» ning «Dogmani» režissöör Matteo Garrone. Pinocchio papa Geppetto rollis astub üles legendaarne Itaalia näitleja Roberto Benigni, kes võitis 1997. aastal parima meespeaosa Oscari iseenda lavastatud klassikalises filmis «La vita è bella». Kuigi pealtnäha igati väärikas film, ei ole kriitikud paraku kuigivõrd rahul filmi visuaalse poolega ning filmi peetakse paljude arvates ebameeldivaks vaadata. 

On itaallaste filmiga nagu on, kuid ka meediahiiud Disney ja Netflix loodavad pika ninaga puupoisi oma «tsirkuses» raha teenima panna ning nii on peatselt tulekul veel kaks versiooni. 

Disney menukast «Pinocchio» joonisfilmist saab tänavu juba 80 aastat ning paari viimase aasta eeskujul on mikihiiremaja taas ekraanile toonud mitmed oma edukaimad lood, eesotsas «Lõvikuninga» ja «Dumboga» ning lõpetades tänavu välja tuleva «Mulani» ja äsja välja kuulutatud «Bambiga».

Disney uusversioon saab olema mängufilm ning lavastab selle kultusfilmide «Forrest Gump» ja «Tagasi tulevikku» režissöör Robert Zemeckis, selgus umbes kuu aja eest. Näitlejate kohta hetkel eeltootmisfaasi jõudnud filmi osas veel midagi teada ei ole (ehkki vahepeal käisid kuuldused, et Geppetto rolli võtab vastu Tom Hanks) ning samuti pole veel filmil küljes ilmumiskuupäeva, ent kuna Disney on avalikustanud oma uute filmide ilmumiskuupäevad kuni 2023. aasta lõpuni, siis ilmselt kuulub mõni neist «Pinocchiole». 

Veidi käegakatsutavam on Netflixi animeeritud «Pinocchio», mis jõuab voogedastusplatvormile tuleval aastal ning mille lavastab fantaasiailmade meister Guillermo del Toro. Mis teeb selle loo põnevaks, on asjaolu, et tegu saab olema väga isevärki teosega, mis on kõigele lisaks lavastaja esimene täispikk animeeritud film. Nagu del Torolt võibki oodata, on Netflixi versioon klassikalisest loost süngem kui see iseenesestki on ning leiab aset 1930date fašistlikus Itaalias. Tagatippu on tegu muusikaliga, mille kampa on võetud kaks Oscarit võitnud helilooja Alexandre Desplat («Väikesed naised»). Näitlejaskond, kes tegelastele hääled kingib, on äärmiselt väärikas, eesotsas Tilda Swintoni, Ewan McGregori ja Christoph Waltziga.