UUED FILMID ⟩ Kaltsunukk Sipsik kinoekraanil, Kihnu laste mured ja rõõmud, tapjanukk ning Kalašnikovi automaadi sünd

«Sipsik»

FOTO: A film

Vabariigi aastapäeva nädalavahetus toob kinodesse kaks uut Eesti filmi, mis mõlemad tegelevad omal moel Eesti kultuuri säilimisega.

Eesti lastekirjanduse legendaarne kaltsunukk Sipsik sai oma filmi täis muusikat, seiklusi ja tõelisi tundeid

See on lugu väga erilisest ja üliarmsast elusast nukust ning õe ja venna armastusest, mis peab vastu ka kõige suurematele katsumustele. Eno Raua ja Edgar Valteri loodud vahva raamatutegelane, kellega tänaste laste emad-isad on suureks kasvanud, sümboliseerib lapsele omast siirust, uudishimu maailma vastu, vallatut meelt, kõikevõitvat sõprust ja universaalset armastust.

Anu (Elo Mirt Oja) saab 6-aastaseks ja tunneb elust rõõmu – tal on suur vend Mart, kes on tema parim sõber ning kellega koos on imetore mängida. Armastusest oma väikese õe vastu on Mart õmmelnud Anule sünnipäevaks kaltsunuku. Paraku saab nende idüll läbi, kui saabub 1. september ja Mart läheb jälle kooli. Anu peab nüüd oma päevi ilma vennata veetma. Samuti on Mardile tekkinud uued sõbrad ja õe jaoks jääb aina vähem aega. Ühel hetkel, kui Anu tunneb end eriti üksiku ja õnnetuna, ärkab kaltsunukk Sipsik (Ott Sepp) nagu võluväel ellu. Vähemalt Anule tundub nii.

Nüüd on Anul silmi ainult Sipsiku jaoks. Nukuga koosveedetud tegemised haaravad tüdruku kogu tähelepanu ning kõrvale jäävad nii Mart kui ka ema ja isa. Pereliikmete muret Anu pärast märkab Sipsik, kes püüab õde-venda kokku viia. Ta mõtleb välja seikluse, mis peaks lapsi ühendama. Paraku tekib sellest vaid uus tüli. Nüüd peab Sipsik ennast tekkinud olukorras peasüüdlaseks ning teeb raske otsuse – ta läheb nende juurest ära, et tüdruk taas perekonnaga liita. Sipsiku kadumine murrab aga Anu südame.

Kui Mart avastab, et tema väike õde on valmis oma nuku leidmiseks tulest ja veest läbi minema, otsustab ta kõiki reegleid eirates Anu aidata. Koos asuvad õde ja vend Sipsikut otsima. Nii lapsed kui ka Sipsik satuvad ses suures seikluses mitmesse keerulisse olukorda ning kohtuvad igasugu isevärki tegelastega. 

«Sipsiku» toob suurele ekraanile mõned aastad tagasi animafilmiga «Suur maalritöö» palju publiku tähelepanu ja avalikkuse kiitust pälvinud rahvusvaheliselt tegutsev Eesti animastuudio A Film.

Apollo Kinodes alates 21. veebruarist 2020.

Vaata seansside aegu ja osta pilet siit.

Kas traditsioonid jäävad püsima? Mark Soosaare dokk näitab Kihnu laste rõõme ja muresid

Uus Eesti dokumentaalfilm «Kihnu lapsed ning ...» tegeleb Eesti piirialade unikaalse kultuuri jätkumise küsimusega. Lapsed on, aga kas ka kultuur jääb?

Koguperefilm Kihnu saare laste elust on kui muinasjutt – pea kõik poisid-tüdrukui oskavad mänguda rahvapille, laulda ning tantsida. Filmi autor Mark Soosaar jälgis Kase Kaid ja tema venda Jakobit ning naabripoissi Nurmiku Kennarit nelja aasta jooksul. Kuna nende kolme ja ka mitmete teiste vanemad töötavad mandril või välismaaal, siis peavad lapsed kodus ise toime tulema.

Kai on eriti tubli – ta käib naabersaarel Manijas kitsekarjas ning teeb kihnukeelseid saateid Vikerraadiole. Neist koorub välja, et Kihnus pole töökohti ja sestap ei jää muud üle, kui kolida ära Pärnu linna või kaugemalegi – näiteks Soome.

Kas aga need, kes saarele pidama jäävad, suudavad esivanemate keelt ning traditsioone elus hoida?

Apollo Kinodes alates 21. veebruarist 2020.

Vaata seansside aegu ja osta pilet siit. 

Sõjaspetsidele kohustuslik Vene draama «Kalašnikov» räägib ära AK-47 sünniloo

Vene tõsieluline draama «Kalašnikov» (Калашников) on tõsielul põhinev lugu ühest kõigi aegade tuntumast relvakonstruktorist. 

Maailm teab nime Kalašnikov, aga vähesed teavad, milline ohvriterikas kannatuste rada viis noorsõdur Mihhail Kalašnikovi (Juri Borissov) 1947. aastal kurikuulsa tulirelva, Kalašnikovi automaadi ehk AK-47 loomiseni. Siiski elas mees pika elu ning suri alles 94-aastasena 2013. aastal. Ka tema poeg Viktor Kalašnikov oli relvakonstruktor (suri 2018. aastal).

Osades Juri Borissov («T-34»), Artur Smoljaninov («9. rood», «Valemaandumine»), Olga Lerman ja paljud teised. Lavastas Konstantin Buslov («Avantüristid»), stsenaariumi kirjutas Sergei Bodrov («Ida/Lääs»).

Apollo Kinodes alates 21. veebruarist 2020.

Vaata seansside aegu ja osta pilet siit.

Katie Holmesil tuleb õudukas «Brahms: poiss 2» päästa end Tom Cruise'i moodi nuku eest

Õudukas «Brahms: poiss 2» (Brahms: The Boy II) tuleb Katie Holmesil tegemist saatanliku nukuga, kes – kui väga tahta õudust juurde kruvida – näike mõnevõrra meenutavatnäitlejanna eksabikaasat Tom Cruise'i noorena.

Siiski ei räägi film sugugi nukuks maskeerunud luuravast mini-eksist, vaid hoopis sellest, kuidas üks moor perekond kolib külalistemajja vana mõisa territooriumil. Paraku ei ole neil aimugi koha hirmuäratavast minevikust, mille režissöör William Brent Bell lavastas 2016. aastal filmiks «Poiss» (The Boy). Meenutuseks, et loo esimene osa jutustas lapsehoidjast, kes palgati hoolitsema poisimõõtu nuku eest. Järjes leiab perepoeg nuku, nimetab ta Brahmsiks ning õudused saavad taaskord alata. 

STXfilmsi ja Lakeshore Entertainmenti filmis mängivad Katie Holmes («Logani õnn»), Christopher Convery («Tüdruk ämblikuvõrgus: see, mis ei tapa»), Owain Yeoman ja Ralph Ineson («Valmistub esimene mängija»). 

Apollo Kinodes alates 21. jaanuarist 2020.

Vaata seansside aegu ja osta pilet siit.