P, 25.10.2020

ÜLEVAADE ⟩ Mida värsket ja olulist vaadata täna algaval DocPoint dokfilmide festivalil?

«Rasvarinne»

FOTO: Docpoint

Põhjamaade üks suurim dokumentaalfilmidele keskendunud festival DocPoint alustab Tallinnas juab täna ja toob siia mitmeid rahvusvahelisi tipptegijaid. Unikaalsel Soome-Eesti ühisel filmisündmusel näidatakse nädala jooksul maailma dokiparemikku.

Täna Tallinnas algav festival DocPoint esitleb avamisel Margit Lillaku täispikka filmi «Südamering», mis linastub festivali jooksul kolmel korral ka üle lahe. Samas toimub Ülo Pikkovi lühidoki «Kilpkonn ja jänes» maailma esilinastus.

Tallinna külastavatest auhinnatud režissööridest väärib esiletõstmist näiteks Taani autor Eva Mulvad, kes jälgis aastaid oma kodumaalt Iraanist pagenud keskklassi perekonda filmis «Armastuselaps». Samuti Kurdi päritolu õppejõud ja režissöör Rûken Tekes, kelle film «Eeterlik» viib vaataja imeilusa loodusega Kurdistani, kus lähiajal ujutatakse hüdroelektrijaama loomise nimel üle iidsed asulad ja hindamatud kultuurimälestised.

«Eelkõige ongi festival inimesed ja inimsuhted ning peale filmide ka huvitavad vestlused ja ainukordsed kohtumised kinosaalides. Meil on hea meel tuua publikuni väga põnevaid autoreid mõlemale poole Soome lahte,» ütles DocPoint Tallinna kunstiline juht Kaarel Kuurmaa. 

Eksootikat toovad Tallinna kinosaalidesse veel operaator-produtsent Kristian Van der Heyen, kes võttis üles värvikate Indoneesia punkarite subkultuuri teoses «Punk-unelm» ning poolakas Paweł Wysoczański, kes jälgis kaameraga Indias asuvat orbudekodu.

Programmi pärliks on kindlasti üks aasta enim hinnatud dokke «Pühendus Samale», mis on alates Cannes'i festivali dokumentaalfilmide peapreemiast poole aastaga järjest võitnud mitukümmend auhinda ning kandideerib nii BAFTAle ja Oscarile. Suurimatest auhinnavõitjatest on kavas veel legendaarset Iisraeli inimõiguste juristi Lea Tsemelit portreteeriv dokumentaal «Advokaat»

«Selleaastane programm paistab silma väga paljude äärmiselt isiklike ja intiimsete lugudega. Filmide peategelased ei karda näidata oma elu kõige dramaatilisemaid hetki ja haavatavust, aga ka sisemist jõudu ning loomiskirge,» ütles kava iseloomustamiseks programmi koostaja Filipp Kruusvall.  

Juba mitmendat aastat pakub DocPoint Tallinna programm ka väga head soolist tasakaalu. Festivali kavas leidub filme, mis tegelevad meeste vaimse- ja füüsilise tervise ning emotsionaalse maailmaga («Meestelaul», «Mehed ja poisid»).


Lisaks on mitu transsooliste inimeste väljakutsetest kõnelevat dokki («Li Ermao kaks elu», «XY Chelsea»).

Nagu juba traditsiooniks saanud, on tugevalt esindatud naisrežissöörid ja lood naistest, kes ühel või teisel moel muudavad maailma ja iseennast. Näiteks Indias orbude eest hoolitsev poola arst Helena Pyz filmis «Homme on ka päev», kelmikalt ülekaalulisuse stereotüüpidele kinda viskavad naissuunamudijad filmis «Rasvarinne», Davosi majandusfoorumil maailma suurtele julgelt silma vaatav Greta Thunberg filmis «Foorum» või möödunud aastal 90-aastasena meie seast lahkunud prantsuse kinolegend Agnès Varda. 

Festivali peakülaline, iraani režissöör Mehrad Oskouei saabub Tallinnasse reedel ning aitab nädalavahetusel oma retrospektiivi filmide kaudu mõista Iraani ühiskonda. Oskouei annab mõlemal pool Soome lahte ka meistriklassi.

Tallinnas linastub tänavu üle 40 doki ning festival sai alguse 2009. aastal. Seitse aastat varem asutatud DocPoint Helsinki festivali külastab üle 30 000 inimese ning seal linastub igal aastal üle 100 linateose. 

Esimest korda saab laiem avalikkus tutvuda ka uue kõrgetasemelise taani ekspertide poolt juhendatud Eesti-Soome dokikoolituse Ice and Fire Docs projektidega. Programmi on läbinud kuus eesti ja kaks soome lähitulevikus valmivat filmi ning nende esitlus toimub DocPoindi raames 31. jaanuaril Helsingis.

Vaata festivali kava ja seansside aegu siit.