TREILER ⟩ Mida kujutab endast «Tõele ja õigusele» ära teinud Oscari-nominent «Hüljatud»?

Jaanuari lõpp toob Eesti kinoekraanidele prantslaste tänavuse parima rahvusvahelise filmi Oscari-nominendi «Hüljatud» (Les misérables). Kuigi linalool pole Victor Hugo romaaniga midagi pistmist, jutustab seegi vaesusest, viletsusest ja võimu kuritarvitamisest Pariisi eeslinnas Montfermeil's, ent seda tänapäeva massiimmigratsiooni karmis valguses.

Cannes'i filmifestivalil esilinastunud ja sealse žürii eripreemia võitnud (film kandideeris ka Kuldsele Palmioksale) draama on lugu Pariisi äärelinnades vohavast kuritegevusest, mille keskmes on eriüksus, mis satub ootamatult plahvatusohtlike sündmuste keskele. Tegu on Mali päritolu 39-aastase prantsuse režissööri Ladj Ly esimese täispika mängufilmiga. Seni suuresti dokumentalistina tegutsenud lavastaja ning stsenarist tunneb maailma, mida filmis näeb, nagu oma viit sõrme, kuna on isegi üles kasvanud kui Aafrika juurtega immigrant sellest samast getost, kes koguni kaks aastat inimröövi eest vangis istunud. Lisaks on mehel mitmeid karistusi korrakaitsjatele vastuhakkamise eest. Põhjuseks ikka ja jälle politseinike omakohus ja brutaalsus immigrantide suhtes, mis on ka filmi peamine teema.

«Hüljatute» filmitiim (režissöör Ladj Ly päikeseprillidega).

FOTO: Erlend Staub/Scanpix Baltics

See asjaolu pole olnud ebaoluline ka filmi ühiskondlikku vastukaja silmas pidades, kuna Ly getominevik jõudis koos filmi väljatulekuga hoobilt ka kõmulehtede huviorbiiti. Iseäranis suure mõnuga hekseldasid mehe kriminaalse mineviku eelmisel aastal läbi Prantsusmaa paremäärmuslikud meediakanalid Valeurs actuelles ja Causeur. Rassistlik kajastus tekitas omakorda vastukaja, mis kokkuvõttes hoiab meest praeguseni kuldse Oscari-lipu all ja Prantsusmaa pingeliste rassiküsimuste eesliinil.

Kriitikud hindavad filmi puhul selle energiat ja usutavaid tegelaskujusid ning tunnustavad filmi aktuaalsust ja suutlikkust veenvalt jutustada terve põlvkonna lugu, kelle saatusest kogu maailm soovib mööda vaadata.

Koos Oscarite suursoosikuga «Parasiit» ka Satellite Awardi parima rahvusvahelise filmi kategoorias võistelnud film võis küll Tanel Toomi Tammsaare-ekraniseeringule ära teha kuldmehikestel, kuid auhind tuli siiski Eestisse. 

Peame seda Oscari-hooajal meeles – kuldmehikeste gala leiab aset juba 10. veebruari varahommikul ning Eestis vahendab ülekannet Filmzone ja otsekajastuses elab sündmusele kaasa ka Apollo Kinoportaal.

Apollo Kinodes 31. jaanuarist 2020.

Vaata seansside aegu ja osta pilet siit.

«Hüljatud» (Les misérables).

FOTO: IMDB

Oscarid 2020 Filmzone'is

FOTO: Filmzone