5 NOMINENTI ⟩ Vaata, mis filmid «Tõe ja õiguse» eest Oscari ära napsasid

«Kristuse ihu»

FOTO: IMDB

Täna selgusid Oscarite nominendid ja nende seas ka viis parima rahvusvahelise filmi kuldmehikese omad. Paraku ei õnnestunud Eesti kandidaadil, Tanel Toomi «Tõel ja õigusel» küll ametlikku nominatsiooni saada, ent film valiti kõikide riikide esindusfilmide seast 10 parima sekka, mis on juba iseenesest suur saavutus. Ent mis filmid olid need, mis meie ekraani-Tammsaarele ära tegid?

Tänavu esitati rahvusvahelise filmi Oscarile (varem «parima võõrkeelse filmi Oscar») kandideerimiseks 91 linateost, millest pääses lühinimekirja 10. Nende hulgast sõelus Ameerika filmiakadeemia erikomisjon välja viis filmi, mis said täna ametliku nominatsiooni. Neist absoluutne favoriit on Lõuna-Korea film, mida on saatnud tänavusel auhinnahooajal fenomenaalne edu: film sai kokku lausa kuus Oscari-nominatsiooni ning sealhulgas kandideerib ka peakategoorias ehk parima filmi kuldmehikesele.

«Parasiit» (Parasite, Lõuna-Korea)

Nii nagu mullune Alfonso Cuaroni «Roma», näib «Parasiit» olevat kui must hobune, mille võidukäik ületab kõik ootused. Lisaks juba nimetatud nominatsioonidele on film esitatud kuldmehikesele ka parima režii, originaalstsenaariumi, montaaži ja kunstnikutöö kategooriates. Linalugu, mis äsja võitis parima võõrkeelse filmi Kuldgloobuse ning oli nomineeritud ka režii ja stsenaariumi eest, kandideerib peatselt ka BAFTAdel kokku neljas analoogilises aulahtris ning on pälvinud veel ohtralt tunnustust festivalidel üle ilma. Meil tasub aga uhkust tunda, sest Satellite Awardside jagamisel vähemasti tunnustati meie «Tõde ja õigust» isegi kõrgemalt kui korealaste megahitti – see on vägev tulemus, mis kogub seda enam kaalu, mida rohkem auhindu film nopib.

«Valu ja hiilgus» (Pain and Glory, Hispaania)

Peale rahvusvahelise filmi nominatsiooni tunnustas Ameerika filmiakadeemia ka vanameister Pedro Almodóvari värskeima filmi peaosatäitjat Antonio Banderast parima meespeaosa nominatsiooniga.

«Hüljatud» (Les Misérables, Prantsusmaa)

Linalugu, millel pole mingit seost Victor Hugo kirjandusklassikasse kuuluva romaaniga, võitis Cannes'i filmifestivalil žürii eripreemia ning oli nomineeritud ka Kuldgloobuste parima võõrkeelse filmi kategoorias.

«Meemaa» (Honeyland, Põhja-Makedoonia)

PÖFFil linastunud hingeminev dokumentaal kandideerib Oscaritel ka parima dokumentaalfilmi preemiale.

«Kristuse ihu» (Corpus Christi, Poola)

Poola filmiauhindadel puhta töö teinud film on leidnud tunnustust paljudel filmifestivalidel ning paistab silma eriliselt tugeva peaosa poolest (28-aastane Poola näitleja Bartosz Bielenia).

Lisaks «Tõele ja õigusele» pidid täna pettuma ka järgmised neli filmi, mis aga kõik omal moel erilised ja vägevad.

«Piitsavars» (Beanpole, Venemaa)

Cannes'i filmifestivali FIPRESCI auhinna võitja.

«Atlantics» (Atlantics, Senegal)

Netflixi väga omanäoline originaalfilm olematu filmitööstusega Senegalist, mis näitab Aafrika filmide suurt tulevikupotentsiaali.

«Maalitud lind» (The Painted Bird, Tšehhi)

Väga raske film teisest maailmasõjast, kus väike juudi poiss püüab ellu jääda. Veneetsia filmifestivali UNICEFi preemia, tunnustused Cameraimage'i festivalilt.

«Need, kes jäid» (Those Who Remained, Ungari)

Holokausti üleelanute tulevikust rääkiv film, mis keskendub noore neiu ja keskealise mehe sõprusele, mis tekitab kuulujutte.

Oscarite tseremoonia toimub meie aja järgi 10. veebruaril. Ülekannet näeb Eestis Filmzone'i kanalitel.

Oscarid 2020 Filmzone'is

Filmzone