Välkdokk: Uskumatult riskantne kaameratöö! Bondi-filmide lavastaja sõjafilm «1917» saab hakkama pea võimatu ülesandega

«1917»

FOTO: IMDB

Bondi-filmide «Spectre» ja «Skyfall» (aga ka Oscaritega pärjatud «American Beauty» ja sõjafilm «Jarhead») režissöör Sam Mendes püstitas oma uusima mängufilmiga «1917» (1917) endale ja kaameratiimile hullumeelse ülesande: filmida lahingutegevust katkematu kaamerapildina.

Esimesel jõulupühal esilinastuv film jutustab loo kahest Briti sõdurpoisist, kellele antakse esimeses maailmasõjas võimatuna näiv ülesanne: toimetada sügavale vaenlaste territooriumile sõnum, mis ennetaks omade langemist surmavasse lõksu. Peaosas noor britt George MacKay, draamas astuvad üles ka inglise tippnäitlejad Richard Madden, Benedict Cumberbatch ja Colin Firth. 

Erakordseks teeb filmi lisaks suurepärastele näitlejatele aga kaameratöö, mis on usaldatud Mendese sagedase paarimehe, operaator Roger Deakinsi («Blade Runner 2049», «Skyfall», «The Big Lebowski», «Fargo») kätesse. 70-aastane vanameister ning Mendes leiutasid viisi, kuidas jutustada sõdurpoiste lugu nii, et see jõuaks vaatajateni maksimaalselt haaraval ja naturaalsel viisil – katkematu pildina, kus on minimaalselt montaaži. See tähendas aga kaamerameeskonnale ja näitlejaskonnale kohutavalt väljakutsumusterohket tööperioodi: kaevikutes, mudas ja vees tuli veeta lugematuid tunde ning seda olukorras, kus otsustav roll oli jäetud ilmataadile: kuna eesmärk ei võimaldanud võtteplatsil enamasti valgustust kasutada ning järgnevuse jaoks oli tarvis oodata, millal taevas on selline nagu vaja. See omakorda tähendas, et kui tarvis oli pilvist taevast, aga seal siras päike, siis tuli muudkui passida ja olude klappides tegutseda sekundipealt. 

Vaata välkdokist ehk featurette'ist, mismoodi filmitiim mudas müttas:

Apollo Kinodes alates 10. jaanuarist 2020.

Vaata seansside aegu ja osta pilet siit.