Uus Eesti dokk: Kapitalismi hüljata püüdev Hollandi «prohvet» üritab Tallinnas rahavaba elu rajada

Dokumentaalfilmi «Jagada või mitte jagada» peategelane Mark

FOTO: In-Ruum OÜ

Alates reedest, 13. septembrist jõuab kinoekraanile dokumentalistide Minna Hindi ja Meelis Muhu film «Jagada või mitte jagada». 

Film jälgib, kuidas Hollandist pärit Mark otsib võimalust elada väljaspool kapitalismi. Ta kutsub inimesi liituma Tallinnas tegutseva kogukonnaga, kus elatakse ilma rahata, ning omavahel jagatakse oskusi, kogemusi, toitu ja armastust. Dokumentaal valmis nelja aasta jooksul ja selle käigus läbisid filmitegijad koos peategelasega värvika, kohati tragikoomilise, kuid tänapäeva ühiskonda väga hästi peegeldava teekonna.  

«Ükski prohvet pole kuulus omal maal, nii ka selle filmi peategelane Mark. Endine edukas squash'itreener pööras selja oma senisele Londoni keskklassielule ning reisis Eestisse, kus õppis joogaõpetajaks. Oma uusi oskusi ja teadmisi hakkas Mark jagama tasuta ning sellest sündis idee luua Tallinna Jagamiskogukond, mis pakub võimalust elada rahavaba elu. Skvottimine, jagamine, freegan'lus ja kommuunielu on Eestis enamasti avastamata nähtused. Selline alternatiivne elustiil tekitab kohalikes uudishimu ja Margi jaoks avanevad just kui võluväel kõik uksed,» selgitab Minna Hint oma filmi telgjoont.

Kaasrežissöör Meelis Muhu täiendab: «See on film päriselust. Mark on uussiiruse moevoolu esindaja, kes on võimeline puistama oma südant võhivõõrale, mõjudes ühtaegu karismaatiliselt ja loomulikult, aga samas tekitab selline eksperiment küsimuse, et äkki tema ideed on üllamad kui ta ise.»

Dokumentaalfilmi «Jagada või mitte jagada» peategelane Mark

FOTO: In-Ruum OÜ


«Jagada või mitte jagada» esilinastus toimus tänavu aasta jaanuaris festivalil DocPoint Tallinn ja filmi rahvusvaheline esilinastus leidis aset Torontos, maailma ühel mainekamal dokumentaalfilmide festivalil «HotDocs». Film on toodetud In-Ruum OÜ poolt ja filmi tegemist toetasid Eesti Filmi Instituut ja Eesti Kultuurkapital.

Minna Hint on Eesti visuaalkunstnik, kes on teinud mitmeid lühidokumentaalfilme, nende hulgas töötemaatikat käsitlev film «Kolm pilti elust ja ajast» (2006) ja «Üleriigiline õnn» (2011), mis räägib õnnest ja õnnetu olemisest. Minna Hindi ja Meelis Muhu koostöös valmis 2017. aastal üksiku noormehe tundeelu kirjeldav film «Appi, ma vajan armastust». 

Vaata lisa Facebookist.

JAGADA VÕI MITTE JAGADA, treiler from Meelis on Vimeo.