Tüssatud või ahneks läinud? Sylvester Stallone tunneb, et sai «Rocky» filmidega vastu pükse

Sistine Rose Stallone, Jennifer Flavin ja Sylvester Stallone Cannes'i filmifestivalil mais 2019.

FOTO: Lyvans Boolaky/Scanpix

73-aastane märulitäht Sylvester Stallone andis pika intervjuu ajakirjale Variety, milles nurises avalikult, et teda pole kaasatud talle kuulsuse toonud «Rocky» filmiseeria omanike ringi. 

Kuigi Stallone ei salga, et filmid talle kõvasti sisse on toonud, siis elusügise saabumisega on mehes süvenenud kibestumus, et tal pole võimalik Rocky Balboa tegelaskuju frantsiisina oma järeltulijatele pärandada. Vahest on mees ka jälginud, mismoodi näiteks Marveli «Tasujate» frantsiis saaga alguses Robert Downey Jr. tänaseni kasumit toodab, kuna näitleja taipas end lepingus kohe omanikeringi arvata, mis talle aegade lõpuni pangaarvele miljoneid pumpab.

1976. aastal, kui Stallone enda kirjutatud stsenaariumi järgi vändatud filmis esimest korda Rockyks kehastus, oli ta virelev näitleja, kes sai üleöö kuulsaks: film sai 10 Oscari-nominatsiooni ning tõi uuele märulitähele parima näitleja ja stsenaariumi kuldmehikesed (lisaks võitis ka aasta parima filmi, parima režii ja montaaži Oscari). Kuna film oli üle igasuguste ootuste nii edukas, siis suutis Stallone'i lepingus sees olev 10 «netopunkti» (protsent netotulust) klausel, siis oli mees oma 2,5 miljoni dollariga õnneseen. Paraku on netopunktide süsteem tuntud kui Hollywoodi suurimaid naljanumbreid, kuna produtsendid, stuudio ja levitajad hoolitsevad kenasti selle eest, et mingit netotulu kusklile ei tekiks. 

«See oli ilmselt esimene ja viimane kord, kui kellegi netopunktid ära tasusid,» sõnas ta intervjuus. Palgana teenis Stallone, kes enne filmi teenis nädalas enda sõnul uksehoidjana 35 dollarit, esimese filmi eest 35 000 dollarit ja teise eest 75 000, kolmas aga tõi sisse juba 120 000 dollarit. Seejärel otsustanud mees lõpuks suu lahti teha ning mainida, et sooviks Rocky üle mõningast omandiõigust, kuna tegu oli lõpuks täielikult tema loominguga. «Aga ma ei saanud seda kunagi. Mul on Rocky üle null õigusi,» kurdab märulistaar.

«Iga sõna, isa silp ja isegi iga grammatiline viga oli minu süü. On šokeeriv, et mulle kunagi omandiõigust ei tekkinud, aga nemad ütlesid muudkui, et «Aga sa said palka, mis sa virised!» ja sinna see jäi. Olin maruvihane,»  ütles Stallone ja tõdes, et süüdistab lõppkokkuvõttes siiski vaid end ja oma naiivsust ning ärilist taipamatust, et oma tahtmist läbi ei surunud. «On selline ütlus, et kuldmune muneva hane sulgi pole mõtet sasida,» ütles Stallone.

«Kas teid ei häiri, et olen kirjutanud iga sõna, teinud koreograafiad, olen olnud lojaalne, olen filme promonud, lavastanud isegi ning mul pole isegi 1% sellest loomingust, mida oma lastele pärandada?» lamenteeris Stallone edasi.

Variety pöördus seepeale kommentaari saamiseks «Rocky» filmide produtsendi Irwin Winkleri juurde, kes olevat olnud Stallone'i väljaütlemiste peale väga üllatunud: mehel olla tagatud täiesti mõistlik kasumiprotsent filmide erinevatest tuludest, lisaks ettemaksud ja palk. «Talle on alati tiksunud ja tiksub siiani igast asendist raha, ma ei saa aru, miks ta viriseb,» väjendas produtsent oma hämmingut. Ka olevat Stallone Irwini kinnitusel teeninud olulisemalt suuremaid summasid, kui ta Variety'le väitis. 

Üht asjaolu siiski keegi ei vaidlusta: Rocky tegelaskuju, keda Stallone intervjuus oma «vennaks» nimetab, ei kuulu tõepoolest mingite lepingutega talle. Omaette küsimus on, kas Rocky pärandamisel üldse suurt mõtet oleks – on ju tegu ühe karakteri ning ühe näitlejaga ning küllap piisab järeltulijatele sellestki, et vanaks jääval isal on elutöö, mille üle uhkust tunda, ning nii palju raha, et jagub mitmeks põlveks.

Loe Variety täispikka intervjuud Stallone'iga siit.

Stallone on poksija Rocky Balboad kehastanud 8 filmis: «Rocky» (1976), «Rocky II» (1979), «Rocky III» (1982), «Rocky IV» (1985), «Rocky V» (1990), «Rocky Balboa» (2006), «Creed» (2015) ja «Creed II» (2018).

Muuseas, veel enne «Creed II» väljatulekut möödunud aastal teatas Stallone, et Rocky tegelaskuju läheb hingusele. Nüüd aga ei välista mees, et filme tuleb veel