Kuidas nii? Christopher Nolani Eestis filmitav «Tenet» sai Hollywoodi tippheliloojalt korvi

Helilooja Hans Zimmer "Lõvikuninga" esilinastusel juuli 2019

FOTO: HENRY NICHOLLS / REUTERS / SCANPIX

Tallinnas filmitav ning täpselt aasta pärast esilinastuv «Tenet» saab olema üle pika aja esimene Christopher Nolani linateos, millele ei kirjuta originaalmuusikat Hollywoodi tipphelilooja Hans Zimmer. Tema asemel kirjutab põnevikule muusika tõusev filmimuusika staar Ludwig Göransson. Miks nii läks, selgus hiljutisest intervjuust Zimmeriga.

1995. aastal «Lõvikuninga» muusika eest Oscari võitnud helilooja Hans Zimmer ja praegu Eestis oma seni kalleimat filmi väntav Christopher Nolan on lavastaja viimase kuue filmi jooksul kujunenud üheks tugevaimaks Hollywoodi loominguliseks tandemiks. Nende kolm Oscari-nominatsiooni teeninud koostöö sai alguse «Batman Beginsiga» (2005) ning jätkus linateostega «The Dark Knight» (2008) kuni «Inceptioni» (2010) ja «Dunkirkini» (2017) välja.


Paraku jääb spioonipõnevik «Tenet» aga Zimmeri muusikast ilma, kuna helilooja «lööb üle aisa» Kanada filmitegija Denis Villeneuve’iga ning on lubanud end ulmemängufilmile «Dune», kirjutab IndieWire

Põhjuseks, miks Zimmer sellise afääri ette võttis, olevat loo allikamaterjal, mis olevat lihtsalt vastupandamatu ehk siis tegu on kireprojektiga, mida teenekas helilooja endale – mõistagi – lubada võib. Kuna mõlemad filmid tulevad välja 2020. aastal, siis paraku tuli vaid ühe filmi helindamise kasuks otsustada.

Frank Herberti 1965. aasta ulmeromaanil põhinevas linaloos tuleb kauges tulevikus ühe kosmiliselt jõuka perekonna pojal vastutada nn vürtsiplaneedi eest – see on planeet, kust saab vaimseid võimeid ja pikaealisust soodustavat ainet. Tegu olevat nimelt ühe Zimmeri noorusaja lemmikraamatuga, millest tegi 1984. aastal adaptsiooni David Lynch (mida helilooja polevat näinud, kuna tahab n-ö puhtalt lehelt alustada).

Zimmer usub, et Nolani ja Göranssoni koostöö saab olema suurepärane – on ju 34-aastane rootslane äsja võitnud Oscari «Musta pantri» eest ning saanud Donald Gloveri «This Is America» produtseerimise eest ka Grammy. «Ma pean «Dune'i» tegema. Chris mõistab seda. Temaga saab kõik korda. Ludwig ja mina oleme sõbrad. Tegelikult, unustage see sõpruse jutt – ta on tõesti väga hea,» sõnas Zimmer.