Nutta või naerda? «Troonide mängu» staar pidas viimase hooaja käsikirja naljaks
Miks fännid pahased on?

Isaac Hempstead-Wright

FOTO: Jens Krick / imago / Future Image / Scanpix

Ülemaailmse hittsarja «Troonide mäng» näitleja Isaac Hempstead-Wright arvas, et seriaali viimase hooaja stsenaarium oli nali.

20-aastane näitleja, kes mängis seriaalis päris poisikesest peale, rääkis ajakirjale Entertainment Weekly, et pidas fännide seas tohutu pahameele osaliseks saanud kaheksanda ehk lõpuhooaja käsikirja alguses stsenaristide kelmikaks huumoriks. 

Eile õhtul ka Eesti televaatajate jaoks lõpule jõudnud seriaali viimases osas sai just selle noore näitleja tegelaskuju, ratastooli aheldatud noor selgeltnägija Bran Stark kuningaks ehk n-ö võidab kogu «troonide mängu». 

«Arvasin siiralt, et tegu oli naljastsenaariumiga, millest sarjategijad [David Benioff ja Dan Weiss] kõigile nende tegelaskuju võiduga lõppenud käsikirja saatsid,» tunnistas näitleja.

Ta nentis ka, et arvatavasti pole mitte kõik seriaali lõpptulemusega rahul (ning selles oli tal õigus). «Keeruline on lõpetada sarja, mis on nii populaarne, pahandamata vähemalt mõningaid. Loodetavasti inimesed vähemalt ei aima lõppu ette- Aga mõned saavad kindlasti vihaseks ning paljude süda murdub. Lõpp on mõrkjasmagus, nagu kirjanik George R.R. Martin soovis. Tegu on sobiva lahendusega,» leiab Hempstead-Wright.

Paraku on sajad tuhanded, kui mitte miljonid sarja fännid (seriaali lõpuosa vaatas USAs HBO telekanalilt rekordilised 20 miljonit inimest) sedavõrd pahased, et korraldatud on koguni rahvaliikumine ning nõutakse viimase hooaja ümberfilmimist. Ehkki säärane soov on esmapilgul mõistagi lapsik ja absurdne, isegi lugupidamatu, siis süvenedes tuleb ilmsiks, et pahameel võib olla õigustatud ning seda sugugi mitte lõpptulemuse enese pärast. 

Peamine kriitika viimase hooaja suunal tuleneb sellest, et varasemalt alati detailides hoolikas ja teraste dialoogidega sari olevat viimase kuue osa jooksul olnud lihtsalt plass. Põhjus proosaline: kõik eelnevad sarja hooajad põhinesid kirjanik George R.R. Martini suurepärastel raamatutel, ent kaks viimast osa pole tal veel kirjutatud. Seega oli lõpptulemus küll enam-vähem vastavuses kirjaniku visiooniga, ent sarjas polnud aega tegelaskujude arenguid läbi mängida ning seetõttu tundus kogu hooaeg justkui kiire kotitraageldus, mis tundus ebausutav, hüplik ning kiirustatud.

Kirjanik on öelnud, et tegelaste ja sündmusliinide korralikuks väljamängimiseks oleks vaja olnud veel viit hooaega, ent otsad tuli kokku tõmmata ühega. Fännid on aga pettunud ka stsenaristides, arvates, et Weiss ja Benioff lihtsalt tüdinesid sarjast ära ning tahtsid juba hakata 2022. aastal välja tuleva Star Warsi kallal tööle, milleks Disney neid (ilmselt suure rahaga) palkas. Ka telekanal HBO olevat tegelikult soovinud sarjast 10 hooaega.

Positiivselt poolelt soosib seriaali viimase hooaja auklikkus jällegi raamatusõpru ning on kaudselt George R.R. Martini huvideski ju, et rahvas oma armastatud tegelastest sarja põhjal küllalt ei saanud – kui «Jää ja tule laulu» viimased kaks raamatut ilmuma peaksid, siis oleks lugejaskond meeletu.