Põnev avastus: «Rohelise raamatu» ühe tegelase prototüüp elab Tartus

Mahershala Ali, Dimiter D Marinov & Mike Hatton filmis «Roheline raamat»

FOTO: Capital Pictures / Scanpix

Saates «OP+» selgus, et Oscari-soosikust filmiga «Roheline raamat» (Green Book) on üllataval kombel seotud eestlasest tšellomängija Jüri Täht, kirjutab ERRi kultuuriportaal.

Muusik Siim Aimla, kes käis Peter Farrelly juba mitme Kuldgloobusega pärjatud filmi vaatamas, hakkas huvi tundma loo peategelase, maailmakuulsa ameeriklasest pianisti Don Shirley ning tema trio koosseisu vastu. Film jutustab muusikute seiklustest 1960. aastate turneel USA lõunaosariikides ja kuna see põhineb tõsielusündmustel, siis intrigeeris Aimlat tšellisti Olegi vene päritolu. Lähemal uurimisel viisid niidiotsad aga hoopis Eestis sündinud ja siit 1941. aastal emigreerunud tšellomängija Jüri Täheni, kes Don Shirley trios aastakümneid mängis ning on ilmselgelt ka filmi kõrvaltegelase prototüüp.

88-aastane Jüri Täht on nüüd tagasi kodumaal ja veedab oma vanaduspäevi Tartus. 

Loe lähemalt ERRi kultuuriportaalist.

Tõsielulise draamakomöödia «Roheline raamat» (The Green Book) aluseks on tõeline sõprus, mis 1960. aastate alguses rassi, klassi ja ühiskondlikke norme eiras. Filmile ennustatakse suurt edu ka Oscari-konkurentsis, kuna see võitis tänavuse Toronto filmifestivali publikuauhinna, mis on ajalooliselt osutunud üheks olulisimaks parima filmi Oscari indikaatoriks. Film kandideeris ka viiele Kuldgloobusele, võites neist kolm: parima komöödiafilmi, parima meeskõrvalosa ja parima stsenaariumi kategoorias.

New Yorgi itaallaste naabruskonnast pärit väljaviskaja Tony Lip (Mortensen) palgatakse Manhattanilt lõunaosariikidesse kontserttuurile suunduva tipptasemel mustanahalise pianisti Don Shirley (Ali) autojuhiks. Teekonnal tuleb neil sõltuda «Rohelisest raamatust», et jõuda vähestesse kohtadesse, mis olid afroameeriklastele ohutud. Seistes silmitsi rassismi, ohu, samuti ootamatu inimlikkuse ja naljaga, on nad sunnitud ellujäämise nimel ning edu saavutamiseks oma elu põnevaimal rännakul erimeelsused kõrvale heitma.

Lavastaja Peter Farrelly linaloos mängivad peaosalisi  Oscarile kandideerinud näitleja Viggo Mortensen («Sõrmuste isanda» triloogia) ja Oscari-võitja Mahershala Ali («Kuuvalgus»). 

Apollo Kinodes alates 11. jaanuarist 2019.

Vaata seansside aegu ja osta pilet siit.